sobota, 13 kwietnia 2013

Wiosenne porządki z Zebrą




Mozolnie zbliżająca się wiosna, daje pretekst do robienia porządków w szafie. Nie zapominajmy o szafkach z butami. Warto przejrzeć swoją garderobę i zastanowić się czy botki sprzed 4 lat wciąż nadają się do chodzenia i czy w ogóle jeszcze nam się podobają. Dla bardziej sentymentalnych osób może to być nie lada wyzwanie. Buty często wiążą się z jakimiś wspomnieniami, odkrytymi miejscami czy poznanymi ludźmi. Ale co zrobić gdy przeglądając stosy par butów wciąż mamy wrażenie, że nie mamy w czym chodzić. To już jest ostateczny sygnał, żeby zrobić generalne porządki. A porządki są jak wojna – nie ma miejsca na sentymenty.

Zacznijmy od oddzielenia butów, w których nie chodzimy i nie zamierzamy już chodzić, od tych które są jeszcze ‘zdatne’ do używania. Zobaczcie jak w magiczny sposób w szafkach zrobiło się więcej luzu. To już duży sukces, tylko co zrobić z tą stertą „niepotrzebnych” butów? O tym później. Zajmijmy się tymi butami, które przez najbliższe miesiące będą musiały grzecznie siedzieć w szafce czekając na chłodniejsze dni i noce.

 
Po zimie, szczególnie tej która trwała dłużej niż zazwyczaj i nie szczędziła nam wilgoci, mrozu i solanki na chodniku, buty należy dokładnie wyczyścić, zakonserwować i schować. Tak aby po kilku miesiącach odpoczynku, znowu mogły cieszyć nas swoim żywym kolorem i niezmienionym kształtem.

Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić to usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Buty ze skóry licowej wystarczy przetrzeć miękką i wilgotną szmatką. Nawet jeśli wydaje się Wam na pierwszy rzut oka, że buty są czyste i nie trzeba ich niepotrzebnie męczyć, lepiej je przetrzeć żeby pozbyć się kurzu i mikrobrudu. Do zamszowych butów używamy szczotki z gumową końcówką, którą wyczesujemy zanieczyszczenia.

Największym problemem mogą być plamy z soli. Niestety sól bardzo uszkadza skórę – sprawia, że puchnie i się zniekształca czego efektem jest brzydka faktura na powierzchni buta. Nie ma idealnego sposobu na usunięcie soli z powierzchni butów – sól wsiąka w najdrobniejsze struktury skóry i czai się żeby wyjść na wierzch w najmniej odpowiednim momencie. Znawcy skór i sztuki szycia butów radzą, aby przede wszystkim zapobiegać – a więc stosować środki zabezpieczające buty przed wilgocią i brudem. Gdy stajemy przed faktem dokonanym – „butem osolonym” – najlepiej jest zastosować pełną kąpiel butów w ciepłej wodzie z dodatkiem szarego mydła. Następnie masować szczotką zanurzone buty starając się wypłukać ze skóry wyschniętą sól. Po kąpieli wkładamy do butów prawidła, odkładamy do wyschnięcia (byle nie blisko grzejnika) i czekamy aż buty wydobrzeją.

http://zebra-buty.pl/dodatki
Gdy już będą odświeżone i suche, zabieramy się za konserwacje. Skórzane buty mają podobne wymagania pielęgnacyjne co nasza skóra – co jakiś czas należy je mocno natłuścić aby nie pękały i nie łuszczyły się. Stosujemy odpowiednie środki pielęgnacyjne – tłuste pasty i kremy. A w celu zabezpieczenia przed przemakaniem i osiadaniem brudu, używamy tłuszczu (do skór licowych) lub protektora w sprayu (do skór zamszowych i tekstyliów).

Zanim pożegnamy się z naszymi butami na kolejne miesiące, trzeba je nakarmić – czyli wypchać J Najlepiej w tym celu posłużyć się prawidłami, ale równie dobra będzie stara gazeta zwinięta w kształt buta. Do kozaków wsadzamy kartonowe rulony, aby cholewki się nie pomięły. Do przechowywania doskonale nadają się pudełka, w których kupujemy buty. Jeśli nie macie pomysłu jak przechowywać buty, zajrzyjcie na naszego facebooka J

Jeśli naprawdę kochamy buty i chcemy żeby długo nam służyły, musimy o nie dbać – z resztą jak o wszystko co kochamy J
Oto kilka złotych zasad, o których warto pamiętać:
Staraj się nie wkładać tych samych butów dwa dni z rzędu, ponieważ w ten sposób znacznie szybciej się zniszczą.
- Sumiennie kontroluj stan fleków i regularnie je wymieniaj. Zawsze lepiej naprawić fleka niż zniszczyć cały obcas.
- Nie susz butów na kaloryferze albo w pobliżu kominka. Pozwól wyschnąć im w sposób naturalny, a skóra na pewno nie stwardnieje ani się nie pomarszczy.
- Chroń swoje buty przed pleśnią. Zanim je włożysz do szafki, upewnij się, że są suche. Szczególnie zimą wykaż się wzmożoną czujnością.
- Nowe buty przed pierwszym spacerem pokryj warstwą impregnatu, polecane są środki oparte na wodzie, które pozwalają skórze oddychać i umożliwiają parowanie wilgoci ze środka buta.
- W kryzysowej sytuacji możesz ekspresowo odświeżyć swoje obuwie za pomocą specjalnej gąbki nasączonej pastą.
- Używaj obuwia zgodnie z jego przeznaczeniem i odpowiednią porą roku.
- Do pielęgnacji używaj właściwe dla danego rodzaju skóry środki i preparaty.
- Buty zawsze wkładaj i zdejmuj najpierw je rozpinając, zaś podczas noszenia – zawsze noś zapięte; dzięki temu dłużej będą w formie.
- Nie zapominaj o czyszczeniu butów. Pamiętaj! regularna konserwacja obuwia może przedłużyć ich żywot o ładnych parę lat.


Chwileczke! A co ze stertą starych butów? O tym na naszym facebooku.

Uff... teraz można iść na zakupy :)










źródło. kielman.pl
fot. pinterest

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz